26 marca 2013

Pielegnacja skóry w domu


Dlaczego warto dbać o skórę?

Skóra to narząd powlekający organizmy istot żywych i chroniący je przed szkodliwymi czynnikami środowiska zewnętrznego. O funkcjach skóry można by prowadzić cały wykład, jednak dla większości osób spełnia ona przede wszystkim funkcję estetyczną.


Nasza skóra wiele o nas mówi. To, co zdradza na pierwszy rzut oka, to wiek. Wymienia się dwa rodzaje starzenia się skóry:  starzenie chronologiczne, które następuje wraz z mijającymi latami i wynika ze spowolnienia podziałów komórkowych oraz fotostarzenie, czyli pod wpływem promieni UV. 
Za jędrność skóry odpowiadają włókna kolagenowe. Jednak po 25 roku życia synteza kolagenu zaczyna się spowalniać. Dlatego tak istotna jest odpowiednia pielęgnacja. Kolagen to białko o bardzo dużej cząsteczce, które nie jest w stanie przeniknąć przez warstwy naskórka. Nie dajmy się więc nabrać na chwyty marketingowe, bo kremy z kolagenem nie spłycą zmarszczek! Kolagen w kosmetykach spełnia jedynie funkcje ochronną, gdyż tworzy na powierzchni skóry i włosów film. Jest to jednak złudne uczucie wygładzenia skóry. Co więc robić, żeby tak szybko się nie starzeć? Odpowiedź jest prosta. Należy stymulować komórki skóry do syntezowania tego jakże cennego białka. W pielęgnacji domowej ważne jest stosowanie odpowiednich kosmetyków już po 25 roku życia. Ważne jest odpowiednie nawilżanie – sucha skóra szybciej się starzeje.

Kolejnym problemem dotykającym wiele osób są łojotokowe zmiany skórne: nadmierne przetłuszczenie (skóra się nieestetycznie błyszczy), zaskórniki oraz zmiany trądzikowe. Są to problemy nie tylko nastolatek. Spotykam się z wieloma przypadkami, gdzie dziewczyny po 20 roku życia, cieszące się jako nastolatki nieskazitelną cerą zaczynają chorować na trądzik. Tu również istotne jest stosowanie kosmetyków zapobiegających namnażaniu się bakterii i normalizujące pracę gruczołów łojowych.
Cera naczyniowa jest również problematyczna. Zaniedbane zmiany naczyniowe mogą przerodzić się w trudny do wyleczenia trądzik różowaty. Cery takiej nie wolno rozgrzewać, a ściany naczynek trzeba wzmacniać.

A oto kilka porad jak dbać o skórę w domu i dlaczego.

Nie wolno myć skóry mydłem! To najważniejsza zasada, a najbardziej pomijana w domowej pielęgnacji. Do mycia używamy żeli specjalnie do tego przeznaczonych. Mydło możemy zostawić do prania, gdyż do mycia się nie nadaje. Stosowane powszechnie mydło toaletowe to wodorotlenek sodu, lub szare mydło to wodorotlenek potasu. Mydła są więc zasadami. Skóra ludzka ma pH około 5,5 a więc kwaśne. Mydło zmienia więc pH naszej skóry, co powoduje jej przesuszenie oraz podrażnienie. Żele myjące mają pH nienaruszające właściwości naszej skóry.
Po każdym myciu używamy toniku. Przywraca on skórze odpowiednie pH i powoduje, ze skóra nie jest ściągnięta. Dodatkowo działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie.
Następnie nakładamy krem odpowiedni do rodzaju skóry. ( o pielęgnacji różnych rodzajów cer w następnym artykule). Kremy mają różne działanie, ale wszystkie stanowią ochronę i powodują, że makijaż lepiej się utrzyma. Krem na noc dodatkowo wyrówna koloryt i odżywi.
Raz – dwa razy w tygodniu stosujemy peeling i maseczkę. Peeling enzymatyczny nadaje się do cer wrażliwych i naczyniowych, drobnoziarnisty do skór normalnych, do tłustych można wybrać ten o większych ziarnach. Peeling oczyszcza skórę, usuwa martwe komórki naskórka oraz nagromadzone zanieczyszczenia. Maseczka ma większe stężenie substancji aktywnych niż kremy, dlatego jej działanie przynosi od razu widoczne efekty.

ZABIEGI KOSMETYCZNE jako niezbędne dla prawidłowej pielęgnacji cery

Żaden nawet najlepszy kosmetyk nie jest w stanie zastąpić zbiegu kosmetycznego. Kosmetyczki stosują bowiem preparaty, w których jest najwyższe możliwe stężenie składników aktywnych. Dlatego namawiam klientki do kupowania kosmetyków profesjonalnych do użytku domowego ( ale o tym również osobny artykuł). Jednak nawet stosując preparaty kosmetyczne samemu nie wszystkie zabiegi jesteśmy w stanie wykonać. W domu na własną rękę możemy używać profesjonalnych żeli, toników i kremów oraz niektórych maseczek. Eksperymentowanie z inwazyjnymi zabiegami może wywołać nieodwracalne skutki!!! Kosmetyczki posiadają również aparaturę wspomagającą działanie kosmetyków. Są odpowiednio przeszkolone oraz powinny posiadać szeroką wiedzę z zakresu dermatologii, fizykoterapii i chemii. Praktyka i wiedza są niezbędne do wykonywania bezpiecznych i skutecznych zabiegów. Jednak nawet u najlepszych kosmetyczek i z użyciem najlepszych kosmetyków mogą pojawić się reakcje alergiczne. Kosmetyczka powinna przeprowadzić krótki wywiad i diagnozę skóry, jednak najczęściej sami nie wiemy, ze jakaś substancja może nas uczulać. Kosmetyk stosowany powszechnie na 100 osób u jednej może wywołać zmiany alergiczne. Nie jest to tragedia ani niczyja wina. Należy wtedy zgłosić się do kosmetyczki i powiedzieć objawach. Zwykle znikają one po kilku dniach same, pomaga również maść lub leki przeciwhistaminowe. Podobne uczulenia również pojawiają się w pielęgnacji domowej. (osobny artykuł o alergiach w kolejnym z moich artykułów już wkrótce).
Niestety nie każdego stać na wizyty w salonach. Prowadzenie gabinetu wiąże się z płaceniem za lokal, media, odprowadzeniem podatków i składek ZUS. Wszystkie te koszta wliczone są w cenę zabiegów. Dobrym rozwiązaniem jest więc wykonywanie profesjonalnych zabiegów kosmetycznych w domu przy użyciu salonowych preparatów i przenośnej aparatury, która działa identycznie jak duże stacjonarne kombajny kosmetyczne. Zabiegi domowe są więc kilkakrotnie tańsze niż te w salonach i jednocześnie dostępne dla szerszej rzeszy klientów. Nawet osoby o średnim statusie majątkowym mogą sobie na nie pozwolić.

ZAPRASZAM
więc wszystkich do skorzystania z zabiegów, jakie oferuję.
Proszę również o kontakt, gdyż z wielką chęcią udzielę każdemu darmowej porady.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz