25 marca 2013

Eksfoliacja kwasami- peeling chemiczny

Eksfoliacja kwasami to w ostatnich czasach najpopularniejszy zabieg kosmetyczny. Kwasom zawdzięczamy bowiem szybki i widoczny efekt terapeutyczny.  Zabiegi kwasami potrafią sprostać największym wymaganiom klientek ( także panów :)).


Słowo kwas, brzmi groźnie i kojrzy się ze żrącą substancją, lecz kwasy używane przez kosmetyczki a także kosmetologów i dermatologów, są kwasami organicznymi pochodzenia głównie roślinnego. Kwas glikolowy pozystkiwany jest z trzciny cukrowej, migdałowy- z gorzkich migdałów, mieszanki kwasów AHA to kwas cytrynowy, jabłkowy, winowy, a kwas mlekowy uzyskuje się podczas fermentacji mleka. 
Kwasy dodawane są do coraz większej liczby toników, peelingów czy kremów do użytku domowego. Czyste kwasy i ich roztwory a także mieszanki służą do wykonywania peelingów chemicznych, peelingów mocno złuszczających, o bardzo intensywnym działaniu. Można powiedzieć, że leczą one różne problemy skórne. 
Stosowanie kwasów ma same zalety dla naszej skóry:
- leczenie trądziku pospolitego,
- hamowanie nadmiernego łojotoku,
-nawilżanie,
-regeneracja skóry zniszczonej słońcem,
-likwidacja przebarwień i blizn,
-znaczne spłycanie rozstepów,
-spłycanie zmarszczek i usuwanie oznak strzenia,
-zwężenie naczyń krwionośnych i zmniejszenie objawów trądziku różowatego,
-likwidacja zaskórników,
-profilaktyka starzenia się skóry- pobudzanie do produkcji kolagenu.

Stosowane kwasy różnią się kilkoma cechami. Kwas glikolowy ma najmniejszą cząsteczkę, więc posiada zdolność do najsilniejszej eksfoliacji. Wnika najgłebiej w skórę, działa bardzo intensywnie, ale też daje najbardziej widoczne rezultaty. Kwas migdałowy natomiast jest najmniej inwazyjny, ale nie uczyla na słońce, jak to jest w przypadku innych kwasów.
Kwasy można stosować w różnych stężeniach - zależnie od potrzeb. Można je również mieszać z wodą destylowaną w celu obniżenia tego stężenia.

Na dzień dzisiejszy stosuje kwasy:
- mlekowy do 80%,
-glikolowy do 70%,
-migdałowy do 40%.

Są to najwyższe stężenia właściwe dla danych kwasów. Oczywiście dostosowuję stężenie indywidualnie dla każdej klientki.

Ponieważ zadowolenie i poprawa stanu skóry to mój priorytet, to właściwości kwasów, ich odpowiednie zastosowanie oraz zalecenie specjalnej pielęgnacji domowej są mi znane. Staram się zapewnić uzyskanie efektów terapeutycznych na jak najwyższym poziomie. 
Powodzenie terapii zależne jest również od klientek. Zalecane zabiegi są ułożone w serie, w których ważne jest ich regularne odbywanie.  Nleży wybrac również zalecaną ilość zabiegów i ich nie przerywać. Dodatkowo ważna jest pielęgnacja domowa, która jest uzupełnieniem działań kosmetyczek.


Zabiegi kwasami wykonuje się w:
- seriach 4-8 zabiegów co 7 dni w celu likwidacji trądziku, blizn, przebarwień, rozstępów, łojotoku,
- w seriach co 2-4 tygodnie w celu oczyszczania skóry problematyczej lub nawilżania cery suchej.

Dlaczego wytrwałość i systematyczność jest tak ważna?
Otóż działanie kwasów różni się od stosowania maseczek czy peelingów. Kwas nałożony na skórę rozluźnia wiązania komórek naskórka. Dzięki temu komórki złuszczają się. Działanie kwasu przerywa neutralizaor. Należy go nałożyć w odpowiednim czasie, aby nie poparzyć skóry, ale o tym za chwilę. Skóra mimo przerwania działania substancji wciąż pracuje i to nawet do kilku tygodni. Jeżeli należy nam na znacznych efektach, zabiegi wykonuje się co tydzień, aby naskórek mógł się sukcesywnie złuszczać. Dzieki temu blizny, zmarszczki i rozstępy są w stanie się spłycić tak bardzo, ze stają się niewidoczne. Również praca gruczołó łojowych systematycznie się normalizuje a proces oczyszczania niweluje trądzik.

Eksfoliacja kwasami jest bezpieczna jedynie wtedy, gdy osoba wykonująca zabieg jest kompetentna i dokładna. Trzeba ropoznać po wyglądzie skóry oraz po poznaniu odczuć klientki, kiedy należy nałożyć neutralizator. Przy czym pierwsze zabiegi trwają ok 2 minut i za każdym kolejnym są odpowiednio wydłużane. Długość trzymania kwasu zależy od uprzedniego zdiagnozowania skóry. Skóra również musi być uprzednio odpowiednio przygotowana. Nie wolno od razu po demakijażu nałożyć 70% kwasu! Po pierwsze skórę należy pozbawic warstwy sebum, aby kwas mógł wniknąć, a nastepnie przygotować kwasem o niższym stężeniu (10-20%).  Odpowiednio wykonany zabieg jest całkowicie bezzpieczny.

Czego możemy spodziewać się po zabiegu?
Pieczenie, mrowienie, szczypanie- zwykle ustępuje po nałozeniu maseczki łagodzącej, lekkie swędzenie lub pieczenie moze utrzymywać się do kolejnego dnia.
Zaczerwienienie- utrzymuje się do kilku godzin.
Złuszczanie naskórka, uczucie szorstkiej skóry- występuje przez kilka dni.
Detoksykacja skóry, czyli jej właściwe oczyszczanie- wszystkie zanieczyszczenia skórne muszą wyjść na wierzch, po samym zabiegu moga pojawić się krosty, ale to całkiem normalne i prawidłowe. Skóra musi usunąć wszystko, co w niej złego zalega.

Wszystkie te objawy to etap przejściowy do osiągnięcia porządanego stanu skóry.

Jak powinna wyglądać pielęgnacja domowa ?
Zaleca się przed rozpoczęciem serii uzywać krem z kwasami. Ja osobiście stosuję krem BingoSpa (do zamówienia na stronie bingosklep.com oraz Allegro w cenie 20-30zł za 100g). Krem można stosowć podczas terapii co 2-3 dni na noc oraz po jej zakończeniu co kilka dni, dla utrzymania lepszego efektu.
Do mycia stosujemy żele (nigdy mydła) o kwaśnym pH- o tym w innym artykule.
Warto stosować kremy łagodzące podrażnienia i z filtrem min spf 15. 
Wszystkie kwasy oprócz migdałowego uczulają nas na słońce. Opalanie się może wywołac trudne do usunięcia przebarwienia. Dlatego terapię kwasami nalezy robić wiosną i jesienią, zimą tylko wtedy, gdy pogoda jest pochmurna (snieg odbija promienie UV). Kapiele słoneczne można zastosować dopiero miesiąc po zakończeniu serii i tydzień po używani kremów z kwasami poza terapią.
W przypadku kwasu migdałowego zabiegi można wykonywać o dowolnej porze roku a opalać się można już tydzień po terapii. Należy pamietac jednak o kremie z filtrem.
Serie warto powtarzać 2 razy w roku, a kwas migdałowy- 3-4 razy do roku.

zdjecie pochodzi z Internetu i przedstawia rzeczywiste  rezultaty zabiegów

To już wszystko na temat kwasów. Mam nadzieję, ze Wasze wątpliwości zostały rozwiane. Zabieg ten polecam wszystkim, którzy pragna dbać o swoja skórę. Pomagam dobrać rodzaj kwasu, stężenie i ilość zabiegów. 
ZAPRASZAM

1 komentarz:

  1. Masz przeprowadzone na kursy na robienie takich zabiegów?! Wiesz, że możesz zrobić komuś krzywdę?! Klientka poda Cię do sądu i z góry masz sprawę przegraną! Ogłaszasz się tak, a odprowadzasz odpowiednie składki z prowadzenia takich usług?! Bo jak ktoś się dowie to jeszcze karę będziesz musiała płacić!

    OdpowiedzUsuń